Vinx:JAZZ ČTYŘ KONTINENTŮ

Vinx
JAZZ ČTYŘ KONTINENTŮ

pátek 12/05/2023 od 21:00

Vinx je hudebník, jehož hudba bývá popisována jako fúze jazzu, etnické hudby a soulu, a u nás je nejvíce znám hlavně se svou vlastní funk-soul-jazzovou kapelou Junglefunk. Toto trio založil v 90. letech společně s fenomenální rytmickou sekcí Living Colour, bubeníkem Willem Calhounem a basistou Dougem Wimbishem, a sklízeli úspěchy po celém světě.

Vinxova minulost je pestrá. Na sklonku 70. let získal sportovní stipendium na Kansas State University, kde navzdory projevům rasismu dokázal podat druhý nejlepší světový výkon v trojskoku a v roce 1980 měl namířeno na olympijské hry do Moskvy. I když se Spojené státy rozhodly je bojkotovat, Vinx získal místo trenéra na University of Texas a později byl uveden do sportovní síně slávy své domovské Kansas State University. Později založil vlastní bubenickou skupinu, se kterou se v následujících několika letech účastnil turné různých hudebníků a vrcholem byla spolupráce se Stingem na turné k vydání alba Soul Cages. Vinx následně získal smlouvu u vydavatelství Pangaea Records, kde vydal album Rooms in My Fatha's House jako dojemnou poctu svému otci, který byl v roce 1989 zavražděn na předměstí Detroitu. Album získalo značný pochvalný ohlas kritiků a pro svého autora znamenalo průlom v kariéře.

Během dalších let Vinx vydal alba I Love My Job, The Storyteller a Lips Stretched Out, na nichž hostovali umělci nejzvučnějších jmen: například Branford Marsalis, Sheryl Crow nebo Herbie Hancock. Současně Vinx skládal také pro významné hudebníky, se kterými často i nahrával ve studiích, spolupracoval například se Steviem Wonderem, Herbiem Hancockem, B. B. Kingem, Bonnie Raitt, Stingem nebo Lou Reedem. Vinx se vyžívá v experimentech na pomezí world music, soulu a jazzu. Místy zapojuje i elektroniku, zejména k vrstvení svých vokálů. V intimních aranžích vyniká síla jeho hřejivého hlasu se značným rozsahem. Vinx má v sobě něco z Bobbyho McFerrina i Stevieho Wondera.

Stevie Wonder: „Vinx je jako dárek, který byste dali někomu, na kom vám opravdu záleží.“

Sting: „Vinxe jsem poprvé viděl v malém klubu v Santa Monice, který se jmenuje At My Place. Byl jsem před tím v kině a cestou, když jsem šel k autu, začalo pršet. Zašel jsem do toho klubu, objednal si pivo a čekal, až přestane pršet. Na druhém konci klubu hrál chlapík s modrými vlasy na africký mluvící buben. Jen on a buben, bez kapely. Slyšel jsem každou nuanci i detail výrazu, se kterými se jeho baryton proplétal a vzlétal melodiemi, ze kterých mi zůstala pusa dokořán, jak jsem zíral plný toho pocitu úžasu a závisti, který velcí umělci někdy vzbuzují. Na melodiích, které zpíval, bylo nejzajímavější, že jedinou vokální linkou dokázal evokovat harmonickou strukturu písní, aniž by ho doprovázel nějaký harmonický nástroj. To je vzácný talent. Počkal jsem do přestávky a šel jsem se mu představit do zákulisí. Zeptal jsem se ho, jestli má nahrávací smlouvu a řekl, že nemá. „Tak teď už máte.“ Chtěl jsem, aby nahrávka měla na posluchače stejný účinek, jako to náhodné setkání mělo na mě. Je výjimečný. Jeho hudbu nebylo potřeba moc přikrášlovat, je elegantní sama o sobě. Jediná práce, co na mě jako na producenta zbyla, bylo nadšeně poslouchat. Nemusíte radit těm, kdo už vědí, nemusíte hecovat někoho, kdo už hoří vášní. Vinx má co říct. Nechte ho, ať vám to řekne sám.“

Jazz Times: „Vinx se podobně jako slavní zpěváci 40. a 50. let může pochlubit sametovým hlasem, který pojme romantickou rapsodii stejně snadno jako jazzové zákruty. Přidáme-li k této záviděníhodné dovednosti ještě talent pro perkusní invenci, jaký nemá obdoby, a schopnost vykouzlit zvukovou náladu, vznikne neobyčejná hudba z alba Big'n'Round…“

The Washington Post: „Vinxova jednoduchost je místy velmi složitá… Vinx je zpěvák a perkusista a také aranžér a producent, který svou hudbu označuje za „prapůvodní pop“, a to díky syrové synkopaci bez příkras. …když chce Vinx k dřevním zvukům přidat i nějaké moderní, vybere si ty nejlepší. Kromě schopnosti vytvářet strhující rytmy Vinx vládne i vyváženým barytonem s výrazným rozsahem, šarmem, prostořekým humorem a ohnivou vášní…“

The New York Times: „…Vinx je pozoruhodný hudebník, který dokáže zpívat naléhavým, všeobjímajícím barytonem, a při tom vytvářet na buben složité a proměnlivé rytmy…“

The Philadelphia Inquirer: „Představte si radostné naladění Bobbyho McFerrina smíchané s domorodými rytmy, řemeslně vybroušený taneční popu kapel L.A. nebo Babyface v kontrastu s instinktivními, živočišnými vyhrávkami raných Police. K tomu strohé, minimalistické doprovody Prince, vokály, které se mohou sladkostí měřit s Natem Kingem Colem… píše silné, ale nenásilné písně a jeho vokál je neobvykle rafinovaný a empatický.“

Vinx – voc, perc ; Martin Ziak – bass; Miro Hank - drums.

Vstupné: na sezení 600 Kč, na stání 300 Kč. Na místě v den koncertu: na sezení 700 Kč, na stání 350 Kč.

Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení.

Následující den se uskuteční ve studiu ITAKA celodenní workshop, který pořádá organizace Hlasohled. Vokální dílnu povede sám Vinx a účastníky seznámí s metodikou, kterou používal jako vyučující na světoznámé Berklee College of Music.
Více o workshopu naleznete zde: http://www.hlasohled.cz/cze/dilny/dilny-2023/13-kvetna-vinx-usa.html

VIP vstupné: VIP vstupenka Vám zajístí přednostní sezení u pódia v přímém kontaktu s kapelou a také celodenní vstupné na workshop v hodnotě 2100 Kč.

 Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha.

Web kapely: vinx.com

fusion
On-line vstupenka